Viete ako dlhá trvá dvojmatke odísť z domu v zime? Tomu neuveríte!

Ráno sa zobudíte, vonku je všetko krásne biele. Také čisté. Nevidno špinu mesta, psie exkrementy (dobre tie z piateho poschodia nevidno, ale všetci vieme, že tam sú), normálne cítite, ako vám sneh škrípe pod nohami. A zrazu počujete, ako vám škrípu zuby pri predstave, že aj v takom krásnom zimnom počasí musíte ísť s deťmi von (lebo nebudete tá matka, ktorá odoprie synovi pôžitok z ochutnávania snehu – doslova. A dcére doprajete outdoorový spánok v teplučkom fusaku, vŕŕŕ). Nachystať do mrazivého počasia jedného Karola bola vždy veeeľká sranda, ale nachystať do zimy jedného Karola a jednu Táňu, to je do popukania priatelia (troj- a viacmatky, snímam klobúk).20181201_111600.jpg

Viem, že to chce nejaký čas, ale šokovalo ma, keď som nedávno písala kamarátke, s ktorou sme sa mali vonku stretnúť, že sa už obliekame a druhýkrát som sa jej ozvala o 11 minút neskôr. V prepočte je to polovica jednej časti Priateľov, alebo čas uvarenia vajca natvrdo s jednou bonusovou minútou, prípadne cigaretová prestávka aj s kávou, či priemerný čas trvania reklám na komerčnej televíznej stanici. Takže mi to nedalo a tu ponúkam rozpis oných 11 minút. Pre istotu k nim pridám aj pár ďalších, ktoré k tým jedenástim viedli.

Celé sa to začalo, keď sme sa všetci ako tak zobudili. Za seba môžem povedať, že ja najmenej. Ale dobre, dám jesť obom potomkom a v hlave si už začnem rozvíjať myšlienku, že DNES by mohol byť ten deň, kedy stihnem ísť von s deťmi už doobeda. A keďže mi kamoška potvrdí účasť na venčení, mám aj značnú motiváciu stihnúť to. Nuž, začínam prepočítavanie. Kým Karol preteká s autami, ktoré následne havarujú a potrebujú policajta a Táňa sa samozabáva na hracej deke, pobalím ruksak a nachystám odevy všetkým trom. Seba do polovice aj oblečiem, iba spodok, keby Táňa ešte chcela grcať.
Pobalím smeti, ktoré potom zabudnem na chodbe. Medzitým, umyjem zuby sebe, Karolove doumývam, keďže si ich už skoro naozaj umýva sám, doprezliekam ho, lebo aj to sa už učí sám, zatiaľ by ho do škôlky nevzali. Potom si rýchlo nakreslím obočie a mihalnice, nech sa ma Lenka nezľakne. Medzitým začne Táňa ručať a Karol sa chce hrať. Takže, kým prebaľujem Táňu, Karimu vysvetľujem, že sa môžeme hrať, keď prídeme  domov. Ale najprv, že sa pôjdeme prechádzať, aby sme sa trošku vyvetrali aj za denného svetla. Myslím, že to chápe. Asi mu cukrík pomohol uvedomiť si potrebné súvislosti. Nakojím Táňu. Dám ju na bruško a zatiaľ vyložím Tuli vak a barové stoličky, aby mohol náš Hektor nerušene povysávať obývacie priestory (Hektor je náš robotický vysávač, nie osobný sluha). Dnes mám šťastie a nezabudnem zavrieť spálňu, takže sa mi nezasekne pod posteľou skôr, akoby niečo naozaj aj povysával (ostáva mi dúfať, že mu do cesty nepríde žiaden Šmolko z Lidla). Táňa začína ručať, ogrcala plienku aj gauč. Á, už sa ani neunúvam to vydrhnúť, budem objednávať tepovanie na január.
Ideme sa obliekať. Píšem Lenke správu. Dám Táni overal, čiapku. Sebe mikinu. Karola medzitým pošlem cikať, potom ho navlečiem do otepľovačiek. Pripravím Hektora, dám Táňu do kočíka. Idem cikať. Táňa zase začína ručať. Cikám ďalej. Už sa potím. Ešte som Karola neobula! Obúvam Karola, jednou nohou kolíšem kočík, nech Táňa nereve, kým sa snažím zašnurovať Karolovi zimné topánky (prečo som nekúpila na suchý zips??? Jáj, lebo sa mi páčili tie zelené šnúrky…Ehm). Potím sa viac. Dávam mu kabát, posielam ho zapnúť Hektora, zatiaľ sa obujem. Otváram dvere, nech sa trochu schladím. „Nevolaj ešte výťah,“ upozorňujem Karola, kým si dávam kabát a ruksak, šál mám v ruke, všetky ostatné doplnky zimného charakteru mám vo vačkoch (nie v tých pod očami… Ako dobre, že som našla dosť veľkú bundu s ešte väčšími vreckami na všetky potrebné veci a plastové obaly, ktoré nechcem vyhadzovať vonku do zmesových smetiakov). Karol volá výťah, natlačíme sa doň. Dole ešte skontrolujem schránku a idem k obchodu pri dome, kde sa máme stretnúť. Lenka so synom prichádzajú a ideme ich odprevadiť domov, pretože sa jej syn medzitým začal budiť. Už sa potím trochu menej.20181201_111638

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.