Ach tie rozprávky! Pozreli ste sa na ne aj očami dospeláka?

Vianoce sú často nazývané aj rozprávkovým časom. A k nemu rozhodne patria rozprávky. Skvelé príbehy plné čarovných miest, postáv a vecí, vďaka ktorým deti spoznajú svet fantázie. A vraví sa, že sa toho aj veľa naučia. Ale ozaj chceme, aby si toto zobrali do života???

Ono, keď sa bližšie pozrieme na niektoré rozprávky, nie vždy tam skutočne víťazí dobro nad zlom. Respektíve záleží na uhle pohľadu. Ja som si vybrala pár audio rozprávok, nielen tých z Lidla, v ktorých som našla niekoľko zádrhelov. Viem, viem, sú to iba rozprávky a ozaj by som sa asi nemala pozastavovať nad tým, kde prišla single operná speváčka-koza rovno k siedmim kozliatkam a prečo ich nechala doma bez babysittingu, keď ešte evidentne neboli schopné zostať bez dozoru (btw. túto rozprávku bez ohľadu na fakty radím medzi moje obľúbené. Už iba moje, lebo Karol od istého času nechce počúvať žiadnu rozprávku, v ktorej vystupuje zlý vlk alebo zlý medveď. Ak je iba zakliaty, dokáže to prehrýzť). Alebo, prečo išla kúpiť mliečko kozliatkam… Nemala svoje? No nič. Sú tu aj horší adepti ako ľachtikárska matka.20190106_162506

Klamári, zlodeji a výtržníci

Kocúr v čižmách. Akože chápem, že sa snaží pomôcť svojmu páničkovi, ale je O.K. ukázať deťom, že je v poriadku, aby prišiel chudobný mlynár k majetku podvodom? Gróf? A nikto to ani na moment nespochybnil? Potom celá tá maškaráda s poliami a lúkami a hradom, ktoré patrili veľkému čarodejníkovi/obrovi. Existujú viaceré verzie rozprávky, ale najhoršia je tá, v ktorej sa kocúr vyhráža ľuďom pracujúcim pre čarodejníka, že prídu o život, ak nebudú klamať v jeho prospech. Následne ide za ich zamestnávateľom a nekalým manévrom ho pripraví o život. Nakoniec spolu s mladým pseudogrófom zaberú jeho miesto na zámku. Nechcem povedať, že je to také slovenské, ale v našich zemepisných šírkach musí mať rozprávka o falošnom grófovi v istých kruhoch veľa priaznivcov. (A iba doplním, že ak hrad patril obrovi, nikomu neprišlo čudné, že je tam všetko akosi priveľké??)

Popolvár. Tento týpek bol fajn, aj sa staral o zvieratá, aj bol dobrák. ALE akosi mal problém hovoriť pravdu. Keď chodili kone žitko váľať, nepriznal farbu, že on skonsolidoval kopytníky, lebo z nich chcel mať ešte neskôr osoh. Inak, odkiaľ vedel, že si má pýtať najprv medené šaty, potom strieborné a až do tretice zlaté? Bol v tom ten kráľ zapletený s ním? Že vedel, že má vyhlásiť až tri turnaje, aby niekomu dal za ženu svoju dcéru… No neviem. A ešte aj tá pretvárka, že ide skúšať šťastie na svini. A potom trikrát ušiel z miesta činu. Ako k tomu príde princezná? Že niekto síce vysoko vyskočil, ale o ňu nezavadil! A Popolvár nepriznal farbu, ani keď sa ho priamo spýtali, či to predsa len nemohol byť on. Všetko sa odhalilo, až keď mu bratm klobúk zhodil. Ono to vyzerá buď, že Popolvár si chcel nechať iba trofeje, alebo že to bol prvý svadobný podvodník. Síce sa dostal k princezninmu majetku, ale k záväzkom sa už nemal.

Ako išlo vajce na vandrovku. Príbeh vyzerá celkom sľubne spočiatku. Zvieratká sa kamarátsky postretávajú a vandrujú po svete. Až kým nepríde prvá prekážka a oni sa boja zostať v lese iba tak pod holým nebom. Vyhliadnu si teda skrytý dom a keď ich neprijmú podľa ich predstáv, zbavia sa zlej ženy, ktorú deložujú volovými rohmi do neznáma. Poviete si, že veď to bola matka zbojníkov, ale čo my vieme, či neprišli k nehnuteľnosti poctivo, napríklad dedičským konaním. Potom sa nanominujú do domčeka a pripravia na zbojníkov pascu. Keď aj ich vypoklonkujú, tešia sa a zotrvávajú žiť v onej nehnuteľnosti. Ale ide vlastne o squaterov, ktorí neoprávnene zostávajú bývať v cudzom (už) neobývanom dome.

Zlatokopky a iné

Tri citróny. Táto rozprávka je fajn hlavne pre deti, ktoré odmietajú príbehy so zlými vlkmi, bosorkami či medveďmi, ale keď sa pozrieme na čarovné citróny bližšie, kto sa v nich skrýva? Nahé ženy, ktoré chcú hneď od toho, kto im citrón prekrojil, aby ich nakŕmil, obliekol a až potom budú jeho. Ak nie, stratia sa v lese. Neviem ako vám, ale mne to smrdí zlatokopkami. Budeme ťa ľúbiť, keď sa o nás najprv pekne postaráš? A aby sme ťa nalákali, rovno sa ti ukážeme N A H É.

Janko Hraško. Opäť prehliadnem fyzikálne nemožné veci a budem sa sústrediť len na fakt, že kráľ rozhodne, že jedna z jeho troch dcér ho musí pobozkať a vziať si za muža. A keď prvé dve odmietnu, pretože evidentne nepreskočila iskra, tretia, ktorá nemá problém muckať sa s cudzím chlapom, dovolím si povedať, že skôr ako na prvom rande, tá dopadne najlepšie? Tomu vravím, pekný príklad feminizmu…

Zlatá priadka. Okej, toto nie je z audio rozprávky, aj keď niekde určite je aj taká verzia. Ale, najskôr otec zapredá klamstvom vlastnú dcéru, aby sa vyhol väzeniu za neplatenie daní a potom ona chudera musí priasť zlaté priadze. A kráľ sa ani neuspokojí s jednou izbou zlata. Po tri noci ju núti, aby priadla ďalej. A až keď sa mu nahromadí za tri izby zlatých nití, povie si, že si z trestankyne spraví manželku. To je tiež veľmi pekný signál. Keď nebudeš poslúchať, budeš potrestaná, ale ak budeš dobre slúžiť, môžeš byť kráľovná. Zas na druhej strane, aj žena mala za ušami. Najprv sľúbi Klingáčovi hory doly, len aby ju dostal zo šlamastiky a keď príde na platenie dlhu, už chce zdupkať. A potom si odpočuje cudzí rozhovor, respektíve monológovú pesničku a vyhne sa plateniu dlhu.

Rodičovský bonus

Popoluška, Snehulienka, a tiež Medovníková chalúpka. Aj keď ide o rôzne príbehy, všetky tri spája jedno spoločné: otec pod papučou, ktorý podľahne tlaku novej manželky a uprednostní ju pred vlastným potomstvom. Otcovia prvých dvoch hrdiniek sa ani nedožijú toho, že ich dcéry sa spod jarma krutých macoch zachránia. Síce na to potrebujú iného chlapa, ale snáď netrpia Elektriným komplexom a vybrali si pre seba iné typy mužov. Janko a Marienka sa po peripetiách s bosorkou a tutorialom: Ako vliezť do pece, vrátia k otcovi. Tomu sa na záver otvoria oči, ostáva s deťmi a so zlou manželkou sa odlúčia, či dochádza aj k rozvodu sa už z príbehu nedozvedáme.

Soľ nad zlato. Tento otec sa predviedol v skvelom svetle, keď si vyberal následníčku trónu podľa miery lásky, ktorú k nemu jeho dcéry cítia. A nielenže si nevyberie, ešte jednu z nich aj vykopne zo zámku! Akože úprimne, rodičia toho v skutočnosti znesú oveľa, oveľa viac, kým so svojím dieťaťom stratia trpezlivosť. Respektíve, stratia ju reálne vôbec niekedy? Aspoň, že mu karma v podobe čarovnej babky, všetko vráti a on si uvedomí, akú intergalaktickú chybu spravil.

Živá voda. Verím, že kráľ z tejto rozprávky by rozhodne nezískal titul Otec roka. Kolega z predošlej rozprávky mu nesiaha ani po členky. Pretože tento týpek dá svojho syna rovno zabiť, pretože má podozrenie, že ho syn chcel nechať otráviť. Ani si nevypočuje jeho svedectvo poriadne a neberie do úvahy jeho dobré skutky dovtedy ani fakt, že bol vždy dobrým synom. Hneď ho odsúdi na smrť! Ešteže má poddaných, ktorí svojho šéfa nepočúvajú a ešte ako bonus disponujú štipkou rozumu. Nečudovala by som sa, keby sa dotknutý syn rozhodol za pomoci právnika odstaviť otca zo svojho života.

Snehová kráľovná. Tu človek síce počuje o nejakých rodičoch iba veľmi okrajovo, ale vieme, že Gerda má babku a že Kai (našla som tri spôsoby, ako napísať jeho meno, tento sa mi páčil najviac) má mamu (nikde sa nespomína, že by bol sirota). Otázka teda znie, prečo musí Kaia hľadať po svete jeho kamoška? Sila priateľstva je síce pekným príbehom, ale bacha na materské puto! Áno viem, sú všelijaké mamy a nie každá by sa vybrala hľadať syna tam, kde je najväčšia zima, ale rozhodne by sme takú nedávali za príklad do rozprávky, či? Takže, kde je Kaiova mama? (Odpovede môžete pridať do komentárov.)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.